Endodoncja mikroskopowa – jaki ma przebieg?
Dzięki ciągłemu rozwojowi medycyny i stosowaniu coraz to bardziej nowoczesnych technologii, praca specjalistów z różnych dziedzin medycyny zostaje znacząco usprawniona. Wszelkiego rodzaju zabiegi stają się nie tylko mniej bolesne, ale również i ich inwazyjność zmniejsza się w dość znaczącym stopniu.
Nowoczesne zabiegi stomatologiczne
Jednym z najbardziej nowoczesnych zabiegów stosowanych obecnie w stomatologii jest endodoncja mikroskopowa, czyli po prostu kanałowe leczenie zęba z zastosowaniem mikroskopu. Ten typ leczenia obejmuje przede wszystkim miazgę zębową oraz okołowierzchołkowe tkanki. Klasyczne leczenie kanałowe jest nie tylko bardzo bolesne, ale i niezwykle inwazyjne, a przy tym niestety nie zawsze skuteczne. Endodoncja to jego całkowite przeciwieństwo. Jest to możliwe nie tylko dzięki charakterystycznemu przebiegowi leczenia, ale i dokładniejszej diagnostyce, pozwalającej na znacznie lepsze zapoznanie się ze stanem uszkodzenia zęba.
Jak przebiega endodoncja mikroskopowa?
Endodoncja mikroskopowa polega na znaczącym powiększeniu obrazu poddawanego leczeniu zęba, za pomocą niezwykle dokładnego i precyzyjnego mikroskopu operacyjnego (dzięki czemu obraz leczonego zęba może być nawet do 25 razy bardzie dokładny niż w przypadku klasycznego leczenia kanałowego). Duże powiększenie to gwarancja znacznie większej dokładności leczenia. Ponadto ułatwia to precyzyjne, a przy tym mniej bolesne i mniej inwazyjne leczenie. Endodoncja mikroskopowa znacząco zmniejsza także ryzyko wystąpienia reinfekcji (to poważne i bolesne zakażenie odsłoniętych kanałów zęba, do czego dochodzi w momencie ich odsłonięcia). Zastosowanie mikroskopu w leczeniu zębów doskonale uwidacznia miejsca wymagające jakiejkolwiek specjalistycznej interwencji. To znacząco ułatwia prowadzenie skutecznego leczenia.
Endoskopowe leczenie – czy warto z niego skorzystać?
Endodoncja mikroskopowa to zabieg bardzo nowoczesny, o wielu atutach (chodzi tu nie tylko o wysoka skuteczność leczenia, ale i oszczędność pieniędzy i czasu na kolejne zabiegi). Jest to jedna z najbardziej dokładnych i precyzyjnych metod leczenia zębów, z jakich korzystają obecnie dentyści. W tym przypadku stosowane jest miejscowe znieczulenie, przez co cały zabieg tak naprawdę jest niemal bezbolesny. Mitem jest, że jest to leczenie drogie. Tak naprawdę jego koszta zależne są od stopnia skomplikowania zabiegów oraz ilości koniecznych do wyleczenia kanałów. Warto także pamiętać, że choć koszty mogą się wydawać wysokie, to w zdecydowanej większości do wyleczenia potrzebny jest tylko jeden zabieg.