Etykiety laboratoryjne – jakie wybrać?
Etykiety to element niezbędny w każdym laboratorium. Dzięki etykietom możliwe jest oznaczenie naczyń laboratoryjnych – probówek i szalek, a także naczyń laboratoryjnych. Etykiety laboratoryjne można stosować w nie tylko w instytucjach badawczych, ale też w naukowych.
Jakie rodzaje etykiet występują?
Wyróżnić możemy różne rodzaje etykiet. Dostępne są czyste, bez nadruku – do samodzielnego wypełnienia, a także z nadrukami do oznaczania próbek.
Etykiety czyste są bardzo popularne. Występują na rozwijanej rolce i mogą być dowolnie zadrukowane. Do wyboru mamy oczywiście nie tylko białe, ale też w różnych kolorach. Inny rodzaj etykiet to te z nadrukowanym kodem kreskowym.
Dostępne są etykiety laboratoryjne z laminatem. Etykiety takie są bardziej trwałe niż standardowe, odporne na środki chemiczne i warunki laboratoryjne.
Znaleźć można również etykiety temperaturowe. Dzięki takim etykietom można oznaczyć temperaturę sprzętu i naczyń, które są wykorzystywane w laboratoriach.
Zastosowanie etykiet w laboratorium
Etykiety laboratoryjne pozwalają zidentyfikować próbkę, śledzić przebieg danego rodzaju badania i działania, jakim ją poddawano. Dzięki etykietom unikniemy pomyłki w laboratorium. Wiemy dokładnie, jaki materiał znajduje się w danej probówce czy szalce.
W laboratoriach etykiety naklejane są nie tylko na probówki i fiolki, ale też na rurki, słomki, szkiełka mikroskopowe, szalki, worki z krwią i osoczem oraz na sprzęt i dokumenty.
Etykiety dostępne są w różnych rozmiarach. Powinny posiadać stosowne atesty i spełniać normy, by zostać dopuszczone do użytku.
Cechy dobrej etykiety
Bardzo istotne jest, by wybrana etykieta była wytrzymała. Te najlepsze powodują, że oznaczenie jest czytelne i trwałe, nawet w trudnych laboratoryjnych warunkach.
Etykiety powinny być dostosowane do przechowywania w niskich temperaturach, być odporne na chemikalia i rozpuszczalniki
Ponadto etykiety laboratoryjne powinny wyróżniać się znakomitą przyczepnością do różnorodnych powierzchni. Po odklejeniu danej etykiety nie powinna ona pozostawiać żadnych śladów. Trzeba zwrócić uwagę również na to, by napis czy nadruk z etykiety się nie ścierał.
Etykiety w laboratorium
Podsumowując – bez etykiet żadne laboratorium nie mogłoby funkcjonować. Bez nich praca laboranta byłaby niemożliwa. Etykiety umożliwiają oznaczenie próbek materiału pobranego podczas badania. Dlatego tak ważne jest, by do laboratorium wybierać etykiety najwyższej jakości, jak najbardziej wytrzymałe, których oznaczenie nie będzie budzić żadnych wątpliwości.