Inwestycje w nieruchomości
Inwestycje w nieruchomości stanowią jeden z najpopularniejszych kierunków inwestycyjnych w naszym kraju. Zmniejszająca się dostępność kredytów mieszkaniowych sprawia, iż coraz więcej osób musi decydować się na wynajem. Upatrywanie w wynajmie tylko samych korzyści może być jednak sporym błędem – warto zorientować się, jakie zagrożenia są z tym związane.
Niedoskonałe prawo
Jedną z największych bolączek jest zdecydowanie niedoskonałe prawo. Weźmy pod uwagę chociażby przewagę prawa lokatorskiego nad prawem własności, gwarantowanym przez Konstytucję. Źle skonstruowana umowa najmu może sprawić, iż najemca może nie płacić czynszu, może demolować lokal, ale niestety nie można go od tak z tego lokalu wyrzucić. Zazwyczaj zamieszkują tam osoby starsze, niepełnosprawne, lub też dzieci, których nie można eksmitować bez zapewnienia przez gminę lokalu zastępczego. Coraz popularniejszy staje się więc okazjonalny najem lokalu mieszkalnego. Forma ta w najszerszym zakresie chroni prawa właścicielskie, o ile postanowienia umowy w pełni wyczerpują możliwości prawne. Często niektórzy mylnie uważają, iż samo takie zatytuowanie umowy już rozwiązuje problem. Do tego są jeszcze odpowiednie zapiski umowy, jak również posiadanie przez najemcę oświadczeń notarialnych od osób, które przyjmą najemcę w razie eksmisji.
Bez odpowiedniego zabezpieczenia swoich interesów nie warto ryzykować utraty kontroli nad naszym mieszkaniem i jego dewastacji. Bez trudu można znaleźć historie poszkodowanych właścicieli mieszkań, którzy od kilku-kilkunastu lat nie mogą odzyskać mieszkania – ponoszą nawet spore koszta za niezapłacone media, czynsz, co może grozić im utratą ich majątku. Chociaż brzmi to absurdalnie, takie historie niestety mają miejsce. W ostatnich czasach głośno było o 2 przypadkach, w pierwszym z nich właściciel nie może odzyskać mieszkania od rodziny, a walka trwa już 14 lat, w drugim przypadku mieszkanie okupuje emerytowana nauczycielka z niepracującym synem prawnikiem, którzy w każdy możliwy sposób utrudniają i opóźniają postępowanie sądowe mające na celu wydanie prawomocnego orzeczenia o nakazie eksmisji.
Każda inwestycja to ryzyko, warto więc zawczasu się przygotować. To właśnie solidnie przygotowana przez prawników umowa najmu okazjonalnego mieszkania oraz dokładne zweryfikowanie najemcy może ułatwić nam sprawę. Bez notarialnych oświadczeń o przyjęciu najemcy w razie eksmisji również nie należy brać najemcy pod uwagę. Dla nas ma być to inwestycja, a nie kula u nogi, która będzie generowała nam coraz większe problemy.