Kiedy do chirurga stomatologa?
Wizyta u chirurga stomatologa to czasami konieczność. Sporo osób obawia się bólu i dyskomfortu, jednak to właśnie chirurg stomatolog może pomóc nam najszybciej i najsprawniej wtedy, gdy dojdzie do tak trudnych sytuacji zdrowotnych, jak na przykład zatrzymanie zęba. Poniżej garść wskazówek i podpowiedzi, które dotyczą tego, kiedy warto skonsultować się z chirurgiem stomatologicznym.
Chirurg stomatolog w Tarnowskich Górach
Do chirurga stomatologicznego najczęściej chodzimy wtedy, gdy zostaniemy odesłani z kwitkiem od zwykłego stomatologa. Nie każdy lekarz dentysta chce podjąć się pewnych procedur medycznych, na przykład związanych z usuwaniem zęba. Chirurg pomoże wtedy, gdy trzeba wyrwać ósemkę, na przykład tę zatrzymaną w dziąśle. To naprawdę stosunkowo częsta przypadłość. Sporo osób ma za mało miejsca w jamie ustnej i zęby ósemki nie wyrzynają się do końca. Skutkuje to tym, że część zęba jest widoczna, a część ukryta w dziąśle. Aby usunąć ósemkę, trzeba wtedy naciąć dziąsło, wyrwać ząb, a następnie założyć szwy. Właśnie tym profesjonalnie zajmuje się chirurg.
Usuwanie korzeni zębów
Czasami droga do pięknego uśmiechu jest wyboista i trudna. W szczególności może to dotyczyć osób, które od dłuższego czasu nie dbały o zdrowie jamy ustnej, przez co utraciły zęby. Jeśli teraz będą chciały na przykład wstawić zęby, założyć protezę, wcześniej trzeba będzie usunąć chirurgicznie pozostałe korzenie. Najczęściej zwykły lekarz stomatolog odmawia tak skomplikowanych działań, ponieważ łączy się to z koniecznością nacięcia dziąsła. W takich sytuacjach zdecydowanie lepiej od razu wybrać się do chirurga. Wraz ze specjalistą zostanie ustalony sposób leczenia.
Odbudowa tkanek
Gdy myślimy o stomatologu chirurgu, to pierwsze skojarzenie, które przychodzi do głowy, związane jest właśnie z usuwaniem pozostałości zębów. To również lekarz, który wspiera wtedy, gdy zęby nieprawidłowo się wyrzynają, zatrzymują w dziąsłach. Warto wiedzieć jednak o tym, że procedury medyczne podejmowane przez chirurga stomatologa obejmują znacznie większy zakres działań. To lekarz wspierający między innymi podczas zabiegów mających na celu tak zwane odbudowanie tkanek. To bardzo skomplikowane działania, które mogą dotyczyć osób po różnego rodzaju wypadkach, poważnych urazach i chorobach. Stomatolog chirurgiczny niejednokrotnie współpracuje z anestezjologiem, ponieważ czasami potrzebne jest nie tylko znieczulenie, ale wręcz narkoza. Poza ogólną wiedzą z dziedziny stomatologii, posiada jeszcze wiedzę szczegółową, nabytą podczas studiów na specjalizacji.